Zásady zodpovědného půjčování peněz
5 dobrých rad jak se nezadlužit nezodpovědně a nespadnout do dluhové pasti
1. Nepůjčujte si peníze na zbytečnosti
Vždy důkladně zvažte, zda-li si půjčujete peníze na skutečně důležité a smysluplné věci. Nezadlužujte se kvůli krátkodobým „radostem“ (dovolená, vánoční dárky) a věcem, které snesou odklad (nákup oblečení, elektroniky apod.). Půjčka může být řešením ve výjimečných případech, v naléhavé a bezodkladné finanční situaci. Neberte si proto nikdy půjčku na věci, které mají kratší živnostnost, než je splatnost půjčky. Dopředu promyslete, zda-li budete mít na splácení dluhu po celou dobu splácení.
2. Mějte přehled nad svými příjmy i výdaji
Snažte se plánovat své finance, mějte přehled o svých příjmech, ale i výdajích. Lépe si tak uvědomíte své finanční možnosti a dokážete lépe posoudit, zda-li si danou půjčku můžete „dovolit“ a zda-li ji zvládnete řádně splácet. Snažte se šetřit a odkládat každý měsíc nějaké peníze na stranu. Nečekané výdaje by vás pak už neměly překvapit.
3. Informujte se, počítejte a srovnávejte nabídky
Snažte se zjistit maximum informací o vybraném produktu. Zjistěte si klíčové parametry – RPSN, výši měsíčních splátek, celkovou splatnou částku a všechny poplatky za prodloužení doby splatnosti, nebo sankce při pozdním splácení. Hledejte na internetu zkušenosti ostatních klientů a informujte se u poskytovatele na všechny podrobnosti. Využijte nezávislé srovnávače půjček a pečlivě porovnávejte jednotlivé nabídky. Hodina věnovaná porování nabídek může být nic s ohledem na dlouhé měsíce následného splácení.
4. Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte
Důkladně si přečtěte návrh smlouvy a nikdy nepodepisujte žádné smlouvy a dodatky ke smlouvám, kterým nerozumíte. Ve smlouvě musí být uvedeny všechny náležitosti týkající se poskytovatele, vás a produktu (úrok, výše splátek, výše poplatků, sankcí, …). Smlouva by měla být stručná, přehledná a neměla obsahovat rozhodčí doložku (ta je již zákonem dokonce zakázaná!). Pozor na dodatky malým písmem! Pokud máte pochybnost, obraťte se na Českou obchodní inspekci nebo Českou národní banku.
5. Problémy se splácením aktivně řešte
Tušíte-li problémy, anebo pokud se rovnou dostanete do potíží se splácením, nesnažte se zaujmout roli „mrtvého brouka“. Právě naopak! Snažte se být aktivní a kontaktovat poskytovatele půjčky co nejdříve. Každá situace má řešení a čím dříve budete vzniklou situaci řešit, tím lépe. Většina bank i nebankovních společností vám může nabídnout odklad splátek, snížení měsíční splátky a další varianty řešení nastalé situace.